Скачати прес-реліз

2022 року частка агропродовольчої продукції в загальному експорті України збільшилася до 53 % з 41 % у 2021 році, традиційно зберігши лідерство у його товарній структурі і ставши максимальною за часи незалежності нашої держави, поінформував заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» академік НААН Микола Пугачов.

За його словами, характерною рисою минулого року для вітчизняного аграрного сектору економіки стало зниження обороту на суму в понад 6 млрд дол. США відносно 2021 року в результаті скорочення як експорту, так і імпорту.

Навіть в умовах складної ситуації в державі вітчизняні експортери продовжують ставити рекорди за обсягами поставок сільгосппродукції на зарубіжні ринки. За підсумками календарного 2022 року зафіксовано найбільші в історії України обсяги експорту заморожених ягід та інших фруктів – 84 тис. т.

Згідно з даними Державної митної служби України, за підсумками 2022 року Україна експортувала агропродовольства (групи 1-24 УКТЗЕД, а також казеїн, альбуміни, шкури, хутро, вовна та ін.) на суму 23,6 млрд дол. США. І хоча показник 2022 року на 15 % менше рекорду 2021 року у 27,9 млрд дол. США, минулорічний показник вартості експорту став другим за часів незалежності України, наголосив Микола Пугачов,

За оцінками науковців Інституту аграрної економіки, вирішальним чинником збереження обсягів зарубіжних поставок агропродукції в умовах повномасштабного вторгнення рф на територію України стало збільшення обсягів поставок до Європейського Союзу, яке торік досягло свого найбільшого значення за період незалежності нашої держави. При цьому вартість поставок до трьох інших регіонів – Азії, Африки та СНД – синхронно знизилась.

У 2022 році обсяги поставок аграрної продукції українського виробництва до країн – членів ЄС збільшилися проти показника 2021 року у 7,9 млрд дол. США на 66 % і склали торік 13,1 млрд дол. США. При цьому частка ЄС у вітчизняному експорті сільгосппродукції вперше перевищила половину від усього українського агроекспорту і склала торік 55,5 %, поінформував Микола Пугачов.

У 2022 році Азія вперше за понад 10 років втратила позицію основного імпортера вітчизняної агропродукції і з часткою у 30,9 % перемістилася на друге місце. Вартісні обсяги вітчизняного експорту до країн цього регіону становили торік 7,3 млрд дол. США.

Обсяги поставок до країн Африки 2022 року також зменшилися: з 3,7 млрд дол. США у 2021 році до 1,6 млрд дол. США (-57 %). Це забезпечило регіону частку у 6,8 % від українського експорту сільгосппродукції.

Поставки вітчизняного агропродовольства до країн СНД зменшилися порівняно з 2021 роком на 43 % – до 0,8 млрд дол. США, забезпечивши регіону частку у 3,4 % в українському експорті агропродовольства.

В цілому ці чотири регіони закуповують майже 97 % аграрної продукції українського виробництва, поінформував експерт.

Посилення європейського вектора у вітчизняному експорті сільгосптоварів та продовольства призвело до кардинальних змін у рейтингу основних споживачів українських харчів у світі, зауважив Микола Пугачов.

Китай, який з 2019 року впевнено утримував лідерство у топ-10 найбільших імпортерів української агропродукції, постійно посилюючи свої позиції, 2022 року поступився Польщі, яка 2021 року посідала лише сьоме місце рейтингу. Якщо 2021 року вартісні обсяги поставок вітчизняної сільгосппродукції до Польщі становили 1073 млн дол. США, то 2022 року вони збільшилися більш ніж у 2,5 разу і сягнули 2710 млн дол. США. При цьому частка Польщі у вітчизняному експорті агропродовольства склала торік 11,5 %.

Румунія, яка 2021 року навіть не входила до топ-20 основних споживачів української агропродукції, торік перемістилася на друге місце, закупивши в Україні харчів на 2557 млн дол. США. Це у 17 разів перевищує обсяги її закупівель 2021 року у 150 млн дол. США. Частка Румунії у вітчизняному експорті агропродовольства становила 2022 року 10,8 %.

Туреччина, збільшивши обсяги закупівель з 1465 млн дол. США у 2021 року до 2212 млн дол. США (+51 %) торік, забезпечила собі третє місце у рейтингу найбільших імпортерів української агропродукції із часткою у 9,4 % у вітчизняному експорті сільгосппродукції.

Основними споживачами вітчизняної агропродукції також стали:

  • Китай (1888 млн дол. США),
  • Іспанія (1307 млн дол. США),
  • Нідерланди (1196 млн дол. США),
  • Італія (923 млн дол. США),
  • Угорщина (884 млн дол. США),
  • Болгарія (811 млн дол. США),
  • Індія (794 млн дол. США).

Угорщина, яка 2021 року закупила українського продовольства лише на 92 млн дол. США, 2022 року продемонструвала майже десятикратне зростання обсягів його закупівель і потрапила торік до топ-10 найбільших імпортерів, Аналогічна ситуація склалась з Болгарією, яка у 2021 році імпортувала з України агропродовольчої продукції лише на 85 млн дол. США.

Ці десять країн за минулий рік сформували для вітчизняних експортерів агропродовольства близько 65 % валютних надходжень.

Ключовими продуктами вітчизняного аграрного експорту традиційно стали зернові та олійні культури, різні олії, залишки харчової і переробної промисловості, а також м’ясо та субпродукти, на які припадає 88 % його вартісних обсягів, підсумував Микола Пугачов.

###

Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.

Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.

Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.

Контактна особа:

Лариса Басанська, Тел.: +38 044 257 94 91
Відділ організації наукових досліджень та інноваційного розвитку Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Веб-сайт: http://iae.org.ua/