Скачати прес-реліз українською, на русском языке

 «Лише перехід України на шлях збалансованого розвитку дозволить їй адекватно відреагувати на виклики сьогодення в аграрній сфері», – переконаний директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко.

За його словами, у глобальному контексті йдеться про зростання потреб у продовольстві. За даними ФАО, до 2050 року чисельність населення світу збільшиться на третину і сягне 9 млрд чоловік. Внаслідок цього, за прогнозними розрахунками, потреба у продовольстві істотно зросте: у розвинених країнах на 70%, у тих, що розвиваються, – на 100%.

У зв’язку з цим великого значення набувають виробничі, у першу чергу, земельні ресурси, вважає Лупенко. Оскільки частка сильно або повністю деградованих земель у світі становить 25%, наявність у країні земель, придатних для вирощування сільськогосподарських культур у глобальному масштабі, значно підвищує її привабливість.

Україна має значний аграрний потенціал, підкреслив експерт. Крім того, що їй належить близько 8% світових чорноземів, вона має сильні позиції й за показниками виробництва агропродукції. Наприклад, в Україні вирощується 3% від світового обсягу виробництва пшениці та кукурудзи.

Водночас спеціалізація на виробництві однієї агрокультури може призвести до порушення сівозмін у господарствах, що негативно позначається на родючості ґрунтів та їх екологічному стані. Така ситуація склалася, наприклад, з соняшником, провідною країною-експортером якого є Україна. У структурі орних земель частка посівних площ під соняшник в середньому по України становить близько 20%. При цьому у дев’яти областях вона перевищує 25%, а на Полтавщині сягнула 37%. Це негативно впливає на екологію.

«Ці та інші проблеми зумовлюють необхідність переходу аграрної економіки на шлях збалансованого розвитку», – наголосив Юрій Лупенко. Основним його складовими мають бути економічна та фінансова стійкість агропідприємств, ефективне використання усіх видів ресурсів – земельних угідь, прісної води, виробничих фондів, трудових ресурсів. Невід’ємними елементами є також техніко-технологічна модернізація, сталий розвиток сільських територій тощо.

 ###

Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.

Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.

Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.

 

Контактна особа:
Лариса Басанська,
Відділ науково-організаційного забезпечення та координації досліджень
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки»
Тел.: +38 044 259 7386