Скачати прес-реліз українською, на русском языке

За даними Державної служби статистики України, загальний оборот зовнішньої торгівлі України продукцією АПК (групи 1-24 УКТЗЕД) за 9 місяців 2016 року становив 13,5 млрд дол. США. Це на 2,3% більше порівняно з січнем-вереснем минулого року, поінформував заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» з наукової роботи, д.е.н. Микола Пугачов.

За його словами, основною причиною зростання обсягів аграрної торгівлі України є збільшення експорту та імпорту з Європейським Союзом.

Обсяги експорту сільгосппродукції за 9 місяців поточного року збільшилися проти показників 2015 року на 0,1 млрд дол. США і становили 10,5 млрд дол. США.

Основними ринками збуту залишаються три регіони – країни Азії, Африки та ЄС, зазначив експерт.

Позицію основного імпортера вітчизняної агропродукції утримують азійські країни, які за січень-вересень 2016 року закупили українського продовольства на 4,8 млрд дол. США. Частка Азії за цей період склала 45,7% від загального експорту аграрної продукції.

Країни Європейського Союзу збільшили обсяги закупівель української сільгосппродукції з 2,7 млрд дол. США у січні-вересні 2015 року до 3 млрд дол. США. Частка ЄС у загальному експорті продукції АПК за 9 місяців поточного року склала 28,6%, зауважив науковець.

Обсяги експорту до країн Африки склали 1,5 млрд дол. США, що становило 14,3% від загального експорту вітчизняної аграрної продукції.

Сумарно ці три регіони забезпечують близько 90% вартості аграрного експорту України.

Експорт сільгосппродукції до країн СНД продовжує знижуватись. Головним чином це відбувається внаслідок триваючих взаємних торгових обмежень з Росією. За січень-вересень 2016 року обсяги поставок до цього регіону зменшилися на 300 млн долл. США і становили 0,8 млрд дол. США, поінформував Микола Пугачов.

Лідируючу позицію у рейтингу найбільших імпортерів вітчизняного агропродовольства за результатами трьох кварталів цього року посіла Індія, потіснивши Єгипет (854 млн дол. США) та Китай (833 млн дол. США) на друге та третє місце відповідно. Її частка у загальному обсязі українського експорту перевищила 9% (959 млн дол. США).

Найбільші поставки української агропродовольчої продукції здійснюються також до Іспанії (579 млн дол. США), Нідерландів (518 млн дол. США), Італії (443 млн дол. США) та Туреччини (412 млн дол. США).

Загалом на ці країни припадає 44% вартості вітчизняного експорту, зазначив науковець.

За його словами, домінуючими у товарній структурі вітчизняного аграрного експорту традиційно є зернові культури (кукурудза, пшениця і ячмінь), насіння олійних культур (сої та ріпаку), олія (соняшникова) та продукція переробної промисловості. Їх сумарна вартісна частка в агропродовольчому експорті складає майже 90%. Зокрема, станом на 1 жовтня 2016 року Україна здійснила на зовнішні ринки поставки 13 млн т пшениці, 11 млн т кукурудзи, 3,7 млн т ячменю, 1,5 млн т сої та 3,3 млн т соняшникової олії. Значним також є експорт макухи – 2,7 млн т.

Обсяги імпорту агропродовольчої продукції до України у січні-вересні 2016 року збільшилися порівняно з відповідним періодом минулого року на 0,3 млрд дол. США – до 3,0 млрд дол. США.

Серед імпортованої в Україну агропродовольчої продукції найбільші обсяги припадають на тютюнові вироби, плоди та горіхи (цитрусові та банани), рибу та ракоподібних (морожена риба), різні харчові продукти, насіння олійних культур, каву та чай. Їх сукупна частка становить практично половину вартості всього аграрного імпорту, підсумував Микола Пугачов.

 ###

Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.

Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.

Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.

Контактна особа:

Лариса Басанська, Тел.: +38 044 258 3112
Відділ науково-організаційного забезпечення та координації досліджень Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Веб-сайт: http://iae.org.ua/