machineТехнічне забезпечення сільського господарства є одним з вирішальних факторів продовольчої безпеки держави, зазначив завідувач відділу ринку матеріальних ресурсів Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» (ННЦ «ІАЕ»), д.е.н. Олександр Захарчук, виступаючи на засіданні постійно діючого науково-методологічного семінару ННЦ «ІАЕ», яке відбулося 28 березня 2014 року.

За розрахунками науковців ННЦ «ІАЕ», для стабільного збільшення обсягів виробництва сільгосппродукції необхідно оновлення парку сільгоспмашин, яке передбачає щорічне введення в експлуатацію:

  • зернозбиральних комбайнів – 7,5 тисяч;
  • тракторів – 35 тисяч;
  • посівних комплексів в агрегаті з тракторами – більше 2,5 тисяч;
  • іншої сільськогосподарської техніки.

При цьому, як свідчить проведений аналіз, вітчизняна сільгосптехніка не користується популярністю і є недоступною у зв’язку з невеликими обсягами її виробництва. Цю ситуацію яскраво ілюструє ситуація з виробництвом комбайнів.

За даними Мінагропроду, 2013 року вітчизняні заводи виробили всього 76 комбайнів, а роком раніше – 59 одиниць.

Загалом, минулого року вітчизняні машинобудівні заводи сільськогосподарського профілю порівняно з 2012 роком збільшили випуск техніки та устаткування для агропромислового комплексу до 20,4 тис. одиниць, або майже на 10%. Виробництво тракторів в Україні теж виросло відповідно до 3,1 тис. проти 2,7 тис. одиниць (на 14,8%).

При цьому сільськогосподарські товаровиробники настільки не довіряють вітчизняним машинобудівникам, що віддають перевагу імпортній, навіть вживаній техніці, зазначив доповідач. Минулого року з витрачених аграріями в цілому 6,8 млрд грн на придбання техніки на долю імпорту припало 5,7 млрд грн (83,8%).

Експерт також поінформував про інші проблеми технічного забезпечення сільського господарства, зокрема:

  • Оснащеність аграрних підприємств різними видами техніки складає близько 50% від технологічної потреби.
  • Із наявних технічних засобів майже 80% амортизована.
  • Через фізичне зношення і технічні несправності щорічно не використовується майже третина наявної техніки.

    Внаслідок цього зростає навантаження на сільськогосподарську техніку.

2012 року в сільськогосподарських підприємствах на один трактор припадало 125 га, а на один зернозбиральний комбайн – 250 га посівної площі зернових, що значно більше порівняно з розвинутими країнами світу.

На думку науковця, негативна тенденція щодо розвитку вітчизняного машинобудування найближчим часом не зміниться. Тому аграрії будуть і надалі закуповувати сільськогосподарську техніку 3 та 4 покоління за кордоном.

Перш за все це стосується великогабаритної, високотехнологічної та наукоємної техніки з системами автоматизації контролю й управління технологічних процесів – комбайни, трактори та сівалки іноземного, або спільного з іноземними компаніями, виробництва.

Разом із тим, зазначив доповідач, українські компанії можуть зайняти  свою незаповнена ніша ринку - виробництво мотоблоків, малих тракторів та іншої сільськогосподарської техніки для малого і середнього бізнесу на селі.

 

Читайте також

Відбувся науково-методологічний семінар «Проблеми матеріально-технічного та фінансового забезпечення сільськогосподарських підприємств України»
«Нині однією з найбільш критичних сфер діяльності вітчизняного АПК є матеріально-технічне забезпечення сільськогосподарських товаровиробників» – Олександр Захарчук
«В умовах дефіциту бюджетних коштів лише агролізинг як форма державної підтримки є необтяжливим для державного бюджету» – Олександр Захарчук
«Національна аграрна політика не повинна нехтувати інтересами ОСГ, які виробляють близько половини валової агропродукції і обробляють понад 30% сільськогосподарських угідь» – Олександр Захарчук