nnc iae smollПопри заяви Уряду щодо необхідності формування фінансово спроможних місцевих громад – як це передбачено Концепцією фінансової централізації в рамках анонсованої в Україні бюджетної реформи – сільські громади практично позбавлені такої можливості. Таку точку зору висловив завідувач відділу податково-бюджетної політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Леонід Тулуш, виступаючи у рамках співпраці з Всеукраїнською асоціацію сільських та селищних рад на консультаціях з обговорення проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» в частині формування місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин.

Захід відбувся під головуванням першого заступника Міністра фінансів України Анатолія Мярковського 29 серпня 2014 року.

На думку Леоніда Тулуша, чинне законодавство блокує використання наявного податкового потенціалу сільських територій для посилення доходної спроможності сільських бюджетів.

Для сільських територій ключовими доходоформуючими факторами є земельні (сільгоспугіддя) та трудові (робоча сила) ресурси. Відповідно основу місцевих бюджетів мали б складати майнові – у першу чергу, земельний – та особисті прибуткові податки, зазначив науковець.

Проте, за його словами, належне використання наявного потенціалу земельного оподаткування є неможливим внаслідок існуючої податкової політики щодо аграрного сектора економіки. Адже вона повністю нехтує інтереси сільських громад на фоні створення фактично офшорних умов ведення бізнесу для агрохолдингів.

При цьому потенціал особистого прибуткового оподаткування нівелюється недосконалістю податково-бюджетного механізму, зазначив Леонід Тулуш.

Він також запропонував цілу низку заходів, які могли б суттєво посилити доходну базу бюджетів місцевого самоврядування сільських територій.

За результатами обговорення законопроекту представники Міністерства фінансів України узагальнили озвучені учасниками дискусії пропозиції для їх врахування при подальшому доопрацюванні проекту Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» та формуванні нової редакції Бюджетного кодексу України.

У заході взяли участь близько 20 учасників. Серед них – директори департаментів та начальники управлінь Міністерства фінансів України, начальники фінансових управлінь міських та обласних рад, а також представники громадських організацій, що представляють інтереси місцевих громад, зокрема Асоціації сільських та селищних рад, Асоціації міст України, Асоціації районних та обласних рад, Асоціації фінансистів України.

Організатор – Міністерство фінансів України.