2 грудня 2011 року у Російському державному аграрному університеті-Московській сільськогосподарській академії імені К.А. Тімірязєва пройшли ХVІ Ніконовські читання – Міжнародна науково-практична конференція «Глобалізація і аграрна економіка Росії: тенденції, можливі стратегії та ризики».

Організаторами конференції виступили Міністерство сільського господарства Російської Федерації, Російська академія сільськогосподарських наук, Всеросійський інститут аграрних проблем та інформатики імені О.О. Ніконова, РДАУ-МСГА імені К.А. Тімірязєва.

В конференції взяли участь провідні науковці-аграрники Російської Федерації, Бєларусі, Казахстану, Литви та України, які обговорили питання тенденцій глобалізації аграрного ринку в сучасній економіці, забезпечення продовольчої безпеки, стратегічних напрямів модернізації аграрної політики, інформаційно-аналітичного забезпечення процесу управління в умовах глобалізації та ін.

У роботі конференції взяв участь та виступив з доповіддю «Інтеграція аграрного сектора України у світову економіку» директор ННЦ «Інститут аграрної економіки», академік НААН Ю. Лупенко.

Також Ю. Лупенко взяв участь у робочій нараді з питань взаємодії Міністерства сільського господарства РФ з науковими установами РАСГН під головуванням статс-секретаря-заступника міністра сільського господарства РФ, академіка РАСГН О.В. Петрикова за участю керівників науково-дослідних інститутів економічного профілю РАСГН, що відбулася в рамках конференції.