Стимулювання сільськогосподарських товаровиробників до раціонального аграрного природокористування є нагальною потребою сьогодення», – зазначив заступник директора з наукової роботи Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» (ННЦ ІАЕ), д.е.н., професор Микола Пугачов, виступаючи на засіданні круглого столу «Інтеграція екологічної складової в аграрному секторі», що відбувся 7 листопада 2013 року.

Екологія є важливою і невід’ємною складовою «Стратегії розвитку аграрного сектору економіки на період до 2020 року» (Стратегія), зазначив він у своєму виступі. У документі, зокрема, визначено, підкреслив доповідач, що «аграрний сектор України, базовою складовою якого є сільське господарство, ... формує засади збереження суверенності держави – продовольчу та у визначених межах економічну, екологічну та енергетичну безпеку, … формує соціально-економічні основи розвитку сільських територій».

Триєдині засади сталого розвитку знайшли своє відображення й у визначенні мети Стратегії, наголосив експерт. Йдеться про створення організаційно-економічних умов з метою ефективного розвитку аграрного сектору шляхом забезпечення єдності економічних, соціальних та екологічних інтересів суспільства

Серед стратегічних цілей розвитку аграрного сектору економіки є, зокрема, раціональне використання земель сільськогосподарського призначення та зменшення техногенного навантаження аграрного сектору на навколишнє природне середовище

Стимулювання до раціонального і ефективного використання зазначених земель та підвищення рівня екологізації сільськогосподарського землекористування є одним з пріоритетних напрямів розвитку аграрного сектору.

За словами Миколи Пугачова, однією з основних проблем розвитку є відсутність у сільськогосподарських товаровиробників мотивації до дотримання агроекологічних вимог. З огляду на це одним із принципів розвитку аграрного сектору є стимулювання сільськогосподарських товаровиробників до раціонального аграрного природокористування.

Велика увага приділяється екологічній складовій і у пріоритетних напрямах досягнення стратегічних цілей. Це, зокрема:

сприяння розвитку органічного землеробства, насамперед в особистих селянських і середніх господарствах;

забезпечення раціонального використання природних ресурсів, залучених до господарського процесу в аграрному секторі, шляхом:

·  впровадження системи моніторингу та контролю якості всіх земель сільськогосподарського призначення та обов’язкової агрохімічної паспортизації;

·  створення умов для збереження, відтворення і підвищення родючості ґрунтів;

·  регламентації розміщення у сівозмінах екологічно деструктивних культур відповідно до науково обґрунтованих норм;

·  відновлення зрошувальних та меліоративних систем;

·  стимулювання користувача (власника) землі до раціонального використання і охорони земель сільськогосподарського призначення.

Таким чином, зроблено серйозний крок у напряму формування ефективного соціально спрямованого сектору економіки держави, здатного задовольнити потреби внутрішнього ринку та забезпечити провідні позиції на світовому ринку сільськогосподарської продукції та продовольства на основі закріплення його багатоукладності, підсумував Микола Пугачов

На засіданні круглого столу виступила також заступник завідувача відділу земельних відносин ННЦ ІАЕ Ольга Ходаківська. У своїй доповіді вона розкрила сучасний стан екологізації аграрного виробництва та окреслила подальші напрями її розвитку в найближчій перспективі.

Учасники круглого столу також обговорили питання щодо перспектив розвитку органічного землеробства в Україні; природоохоронних та рекреаційних аспектів сільськогосподарської практики; біологічної безпеки та якості сільськогосподарської продукції; екологічного аудиту в системі управління сільськогосподарських підприємств; ринкових механізмів еколого-орієнтованого регулювання землекористування в Україні.

 

У заході взяли участь понад 30 учасників, які представляли різні громадські організації та наукові й науково-дослідні установи.

Організатор – Проект технічної допомоги ЄС «Додаткова підтримка Міністерства екології та природних ресурсів України у впровадженні секторальної бюджетної підтримки».