fokus saloНайбільше з-поміж плодоягідних у травні, порівняно з квітнем, подорожчали яблука – на 73,9% до 32,55 грн/кг. Такі дані наводять в Національному науковому центрі "Інститут аграрної економіки", посилаючись на дані Міністерства фінансів. Лимони додали в ціні 32,1% і коштують 70,84 грн/кг. Цінники на апельсини й банани практично не змінилися: 55,87 грн/кг (-0,1%) та 63,05 грн/кг (-2,9%) відповідно. Полуниця в травні коштувала в середньому 114,07 грн/кг.

Завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку ННЦ "Інститут аграрної економіки" Інна Сало прогнозує, що у червні 2023 року ціни на полуницю впадуть до 65-75 грн/кг. Ціна на чорну смородину у пік масового урожаю – у липні – очікується в діапазоні 80-100 грн/кг. На кінець літа ціни на яблука впадуть до 20 грн/кг, капуста білокачанна подешевшає до 35 грн/кг, буряк – до 8-9 грн/кг, цибуля ріпчаста та морква – до 40 грн/кг. В серпні картопля може коштувати 15-17 грн/кг (ціна на молодий станом на 12 червня — 45-70 грн/кг).

Ціни на крупи та борошно залишатимуться відносно стабільними, вважає головна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку ННЦ ІАЕ Світлана Черемісіна. На її думку, гречка може подешевшати ще на 5-7%, борошно – на 0,5-1%. Але інші види круп – рис, пшоно – можуть зазнати незначного здорожчання на 2-4%.

Через збільшення пропозиції яєць поступове зниження цін на них триватиме до середини літа.

"Це пов’язано з приходом на ринок продукції приватних господарств, які виробляють приблизно половину всього обсягу яєць в Україні. Але не слід забувати, що зменшення чи зростання ціни на курячі яйця залежатиме і від проведення воєнних дій на території України", — зазначила старша наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку ННЦ ІАЕ Світлана Пашко.

"Через повномасштабне вторгнення рф на територію України маємо нестабільну та складно передбачувану ситуацію у ланцюгу "виробництво-переробка-реалізація-споживання" основних видів м’яса", — пояснює провідна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку ННЦ ІАЕ Наталія Копитець.

Джерело: ФОКУС