ukraina es_pugachovУ 2022 році взаємна торгівля сільськогосподарською продукцією між Україною і Європейським Союзом становила 16,5 млрд дол. США. Це найвищий показник за часів дії Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, який на 39 % перевищив попередній рекордний показник 2021 року у 11,9 млрд дол. США, поінформував заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Микола Пугачов. При цьому додатне сальдо становило 9,7 млрд дол. США.

За його словами, головними європейськими партнерами для України минулого року були Польща, Румунія, Іспанія, Нідерланди, Італія, Німеччина та Угорщина.

Ці країни утворюють 77 % сумарного вітчизняного торговельного обороту агропродовольством з Європейським Союзом.

Торік Україна імпортувала аграрної продукції з країн – членів ЄС на суму близько 3376 млн дол. США. Це майже на 17 % менше ніж 2021 року.

В імпорті сільськогосподарської продукції до України з ЄС, зазначив Микола Пугачов, поки що відсутня така ж стала структура, як в експорті. При цьому вирізняються кілька груп товарів.

У 2022 році Україна найбільше – 308 млн дол. США – витратила на закупівлю в ЄС напоїв, переважно алкогольних.

Залишків та відходів, продуктів для годівлі тварин закупили на 291 млн дол. США.

Різних харчових продуктів, екстрактів і концентратів імпортували на 290 млн дол. США.

Помітну частку (6 %) у вітчизняному імпорті з ЄС 2022 року знову зайняли молокопродукти, хоча торік їх завезли з-за кордону на 35 % менше ніж 2021 року, – на суму 219 млн дол. США. При цьому визначальним товаром в імпорті цієї групи виявились різні сири, яких минулого року закупили на 180 млн дол. США, поінформував науковець.

Поставки з Європи тютюну і виробів з нього зменшилися порівняно з 2021 роком на 43 % – до 217 млн дол. США.

Обсяги поставок на український ринок готових продуктів з зерна склали 207 млн дол. США.

Торік обсяги імпорту м’яса разом з субпродуктами склали 207 млн дол. США.

Минулого року у структурі вітчизняного імпорту агропродукції до України вперше значні вартісні обсяги припали на овочі. Цього виду агропродукції було закуплено за кордоном на суму 183 млн дол. США.

Загалом вказані групи продуктів зайняли близько 57 % у вартісних обсягах імпорту продовольства з Євросоюзу.

Враховуючи актуальну ситуацію, Євросоюз в поточному році залишатиметься головним партнером в зовнішній аграрній торгівлі України, оскільки за будь-яких обставин відсутність мит на продукцію з нашої країни, відпрацьовані логістичні маршрути та безальтернативність цього регіонального об’єднання для автомобільних й залізничних перевезень сприятимуть посиленню економічної інтеграції між сторонами, підсумував Микола Пугачов.