milk Дефіцит молочної сировини в Україні, як і прогнозувалося науковцями Інституту аграрної економіки, призвів до зростання імпорту всіх видів молочних продуктів у 2019 році. Глобальний продовольчий ринок адекватно і оперативно відреагував на виникнення дефіциту молока в Україні і заповнив його вже готовими молочними продуктами з високою доданою вартістю, зауважила провідний науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Ольга Козак.

За даними Митної служби України, за 12 місяців минулого року було завезено:

  • молока і вершків згущених – 3598 т, або в 2,7 разу більше порівняно з відповідним періодом 2018 року;
  • молока згущеного – 2564 т (в 1,1 разу більше);
  • кисломолочної продукції – 6467 т (в 1,3 разу більше);
  • молочної сироватки – 3185 т (в 1,5 разу більше);
  • масла тваринного – 34506 т (в 3,1 разу більше);
  • сирів – 23724 т (в 1,7 разу більше);
  • морозива – 392 т (в 1,3 разу більше);
  • казеїну – 106 т (в 1,5 разу більше, ніж за січень-грудень 2018 року).

Вартість імпорту молочних продуктів збільшилася з 66,3 млн дол. США у 2017 році до 152,2 млн дол. США у 2019 році, тобто у 2,3 разу, поінформувала експерт.

І хоча поки що Україна залишається нетто-експортером по більшості видів молочних продуктів, негативні тенденції на ринку цього виду продукції невпинно посилюються, висловила занепокоєння Ольга Козак.

На її думку, дефіцит молочної сировини вже призвів до зменшення виробництва молочних продуктів. Тоді як рівень їх споживання, враховуючи нові дані щодо чисельності населення України у 37,3 млн осіб, ймовірніше вищий за офіційно розрахований. Не задоволений попит на сири проявився негативним сальдо зовнішньої торгівлі ними протягом останніх трьох років. Наступне на черзі – вершкове масло.

Відсутність ефективних механізмів стимулювання розвитку молочної галузі в Україні призведе до подальшого збільшення обсягів імпорту молочних продуктів, послаблення вітчизняних виробників молочної продукції, а згодом і до імпортозалежності внутрішнього ринку цих продуктів, спрогнозувала  Ольга Козак.